Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

Cumhurbaşkanlığı’ndan Özelleştirme Kararı

Cumhurbaşkanlığı özeleştirime kararlarını açıkladı. Karar kapsamında Ege’den 3 ilde bulunan araziler ve taşınmazlar satışa çıkarıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Mustafa Çakır’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı özelleştirme kararı ile santraller ile değerli hazine arazileri satışa çıkarıldı. 2021 yılının sonunda tamamlanması planlanan özelleştirme işlemleri,  santraller için “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle, santrallar tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ise “işletme hakkının verilmesi” ya da “kullanım izni devri” yöntemiyle gerçekleştirilecek.

KAPSAMA ALINAN EGE İLLERİ

Karara göre, mülkiyeti, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait olan İzmir Aliağa’daki 39 bin 862 metrekare yüzölçümü bulunan arsanın 2021 yılının sonuna kadar satılması kapsamına alındı. Bununla beraber hazine taşınmazları arasında bulunan Karşıyaka ilçesinin Şemikler mahallesi ile Menderes ilçesinin Gümüldür mahallesi de İzmir’de kapsama alınan yerler.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan hazine taşınmazları da kapsama alınan yerler arasında.

29 Ekim 2023 tarihine kadar tamamlaması planlanan hazine taşınmazları özelleştirilmesine, Muğla’nın Bodrum ilçesinin değerli kıyı şeritleri de eklendi. Muğla’da 6’sı Bodrum, Gökçebel’deü, 6’sı ise Biztez’de olmak üzere 12 taşınmaz ile  satışa çıkarıldı. Özelleştirme kapsamına alınan taşınmazların büyüklükleri ise 873 metrekare ile 45 bin 961 metrekare arasında değişiyor. Bitez dahil birçok yerde aynı ada üzerindeki farklı parsellerin özelleştirmesi gerçekleştirilecek.

ÖNCEDEN SATIŞI ONAYLANAN YERLER

Daha önce ihalesi gerçekleştirilen satışlar da onaylandı.

Cumhurbaşkanı kararlarına göre,

  •  Bodrum Bitez’deki 40 bin 530 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz 17.2 milyon liraya,
  • Bodrum Yahşi’deki 64 bin 134 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz 34.5 milyon liraya,
  • Fethiye Göcek’teki 7 bin 217 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz 42 milyon liraya,
  • Bodrum Ortakent’teki 1456 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz 6.3 milyon liraya satıldı.

Satış kararları onaylanarak kesinlik kazandı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ