Elit Life
Egeyön Haber

Ege İhracatçı Birlikleri Üyesi 568 İhracatçı Yeşil Pasaport Sahibi Oldu

İZMİR (İHA) – Türk ihracatçısına Almanya, Irak, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin Halk Cumhuriyeti, İran, İsrail ve Mısır başta olmak üzere 128 ülkeye vizesiz seyahat hakkı veren yeşil pasaporta, 2017 yılında Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinden 568 tanesi sahip oldu. 

Türkiye’nin ihracatının yaklaşık yüzde 80’ini yaptığı 128 ülkeye ihracatta Türk ihracatçılarına kapıları ardına kadar açan yeşil pasaport, 23 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararla yıllık 1 milyon dolar üzerinde ihracat yapan ihracatçılara verilmeye başlandı. Ege İhracatçı Birlikleri, 23 Mart 2017 tarihinden sonra, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 568 ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi işlemine aracılık etti. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçılar 112 yeşil pasaport ile ilk sırada yer alırken, Ege Maden İhracatçıları Birliği üyeleri 103, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyeleri 62 yeşil pasaport ile sıralandı.
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği üyesi 49 ihracatçı yeşil pasaport sahibi olurken, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğinde yeşil pasaport sahibi olan ihracatçı sayısı 45’e ulaştı. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğinde 41’er ihracatçının pasaportunun rengi yeşil oldu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinde 39, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliğinde 27, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğinde 20, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinde 16 ve Ege Tütün İhracatçıları Birliğinde 13 ihracatçı yeşil pasaport ile seyahat özgürlüğüne kavuştu.

 

“2018 yılı sonunda bin ihracatçıya ulaşmayı hedefliyoruz”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 2018 yılının sonunda en az bin Egeli ihracatçının yeşil pasaport sahibi olmasını beklediklerini kaydetti. Yeşil pasaportun ihracatçılara vizesiz seyahat özgürlüğü sağladığı için hızlı hareket etme kabiliyeti sağladığının altını çizen Ünlütürk, “2018 yılının Ocak-Mart döneminde EİB’den yapılan ihracat yüzde 23’lük artışla 2 milyar 729 milyon dolardan, 3 milyar 361 milyon dolara yükseldi. Bu artış yeşil pasaport başvurusu yapabilecek ihracatçı sayısında artış olacağına işaret ediyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ