Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Ege’nin Bebek Doğum Oranı En Düşük İli Kütahya Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) Doğum İstatistikleri 2018 yılı sonuçlarına göre, Kütahya’da doğan bebek sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 5,7’lik bir azalışla 6 bin 72’ye düştü. 

Ege’nin Bebek Doğum Oranı En Düşük İli Kütahya Oldu!

Kütahya’da 2017 yılında doğan bebek sayısı 6 bin 441 iken 2018 yılında yüzde 5,7’lik bir azalışla 6 bin 72 olarak gerçekleştiğini ifade eden TÜİK Bölge Müdürü Mehmet Akyol, “Kütahya, Türkiye genelinde canlı doğum sayısında en yüksek sayıya sahip 45’inci il olup ülkemizdeki toplam canlı doğumların yüzde 0,5’i Kütahya’da gerçekleşmiştir. Kaba doğum hızına bakıldığında, 2017 yılında Kütahya’da bu oran binde 11,2 iken 2018 yılında binde 10,6’ya düşmüştür. Diğer bir ifade ile 2017 yılında bin nüfus başına 11,2 doğum düşerken, 2018 yılında bin nüfus başına 10,6 doğum düşmüştür. Kütahya, kaba doğum hızı sıralamasında en yüksek değere sahip 69’uncu il konumundadır. Kütahya, Ege Bölgesi illeri arasında, toplam canlı doğum sayısında en yüksek değere sahip 7’nci, kaba doğum hızında ise en düşük değere sahip il konumundadır” dedi. 

 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kutahya-dogum.jpg

EN YÜKSEK AFYON EN DÜŞÜK KÜTAHYA


Ege Bölgesi’nde kaba doğum hızının binde 12,1 olduğunu söyleyen Akyol, “Ege Bölgesi bu değerle Türkiye’nin kaba doğum hızı yani binde 15,3’ün altında yer almaktadır. Ege Bölgesi illeri arasında kaba doğum hızı en yüksek olan il binde 13,8 ile Afyonkarahisar, en düşük hıza sahip olan il ise binde 10,6 ile Kütahya’dır” diye konuştu. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.