Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Girişimci fikirlere destek

21.11.2018
A+
A-

TÜBİTAK’IN GİRİŞİMCİLERE HİBE DESTEĞİ SAĞLADIĞI BİREYSEL GENÇ GİRİŞİM (BİGG) PROGRAMI KAPSAMINDA, GİRİŞİMCİLERE DANIŞMANLIK DESTEĞİ VERMEYE YETKİLENDİRİLEN 23 KURUMDAN BİRİ OLAN YAŞAR ÜNİVERSİTESİ, BAŞVURU YAPAN 58 ADAYIN YENİLİKÇİ İŞ FİKİRLERİNİN DESTEKLENMESİ İÇİN DESTEK VERİYOR.

Girişimci fikirlere destek

TÜBİTAK’ın girişimcilere hibe desteği sağladığı Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı kapsamında, girişimcilere danışmanlık desteği vermeye yetkilendirilen 23 kurumdan biri olan Yaşar Üniversitesi, başvuru yapan 58 adayın yenilikçi iş fikirlerinin desteklenmesi için destek veriyor. Uzman isimlerin rehberliğiyle iş planı yazmadan sunum tekniklerine kadar birçok eğitim ve mentörlük hizmeti alan girişimcilerin, 200 bin TL hibe desteği alarak iş fikirlerini hayata geçirmesi hedefleniyor.

Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı; TÜBİTAK tarafından girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, ticari değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürebilmeleri, şirket kurmaları için fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerinin desteklenmesinin amaçlandığı, 200 bin TL’ye kadar hibe imkanı sunan bir destek programı olarak dikkat çekiyor. Bu çerçevede, 23 BİGG Uygulayıcı Kuruluştan biri olan Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi, program kapsamındaki BİGG-Y ismiyle yenilikçi iş fikirlerinin desteklenmesi için başvuru yapan 58 girişimci adayın; fikirlerinin nitelikli iş planlarına dönüştürülmesi, bu iş fikirlerinin pazarda karşılığının olup olmadığının değerlendirilmesi, ticari potansiyeli olan ürün ve servislere dönüştürülmesi, uygulanabilir ve ticari değeri sınanmış iş modelleri olarak hayata geçirilmesi konularında özgün ve uygulanabilir bir mekanizma kurdu. Merkezin, yaklaşık 3 aydan bu başvuruda bulunan 58 iş fikrinden başarılı ve geliştirilebilir nitelikte bulunan fikirler için eğitim ve mentörlük hizmeti verdiği ifade edildi.

Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur, “Genç girişimci adaylarının iş fikri başvurularını toplayarak değerlendirip uygun bulunan iş fikirlerine girişimcilik eğitimi hizmeti sunduk ve nitelikli iş planı hazırlama ile iş planlarının son olarak değerlendirilmesi için bu iş planlarını TÜBİTAK’a iletme hususunda girişimcilere destek sağladık. Bu kapsamda; iş rehberliği, girişim kampları, çeşitli eğitimler, rehberlik, ön kuluçkalık gibi hizmetler, iş fikirlerinin doğrulanması ve 1. aşama sonunda girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı iş planı önerilerinin onaylanması gibi faaliyetleri gerçekleştirdik. Girişimcilere, ön onay aldıkları iş planlarını TÜBİTAK’a iletme hususunda destek sağlıyoruz. Girişimcilik ekosisteminde uzman isimlerin rehberliğiyle birçok aşamadan geçen girişimcilerin, 200 bin TL hibe desteği alarak iş fikirlerini hayata geçirmesini hedefliyoruz” dedi.

BİGG Programının girişimcilere sağladığı avantajları ve Yaşar Üniversitesi olarak diğer uygulayıcı kuruluşlardan farklarını anlatan Dr. Emrah Tomur, “Üniversite olarak diğer uygulayıcı kuruluşlardan farkımız; uyguladığımız özgün mekanizma ile Yaşar Holding, EGİAD ve TÜSİAD Girişimcilik Grubu başta olmak üzere ağımızda yer alan sektör temsilcileri BİGG Programı’nın 1. Aşamasındaki tüm süreçlere etkin bir şekilde dahil edildi. Bu kapsamda; iş fikri olan girişimcilere ulaşılması, iş fikirlerinin değerlendirilmesi, eğitim ve mentörlük hizmetlerinin verilmesi, iş planının hazırlanması süreçlerinin tamamı, işbirliği yaptığımız kuruluşlarla yürütüldü. Böylelikle, 2. ve 3. Aşamalardaki prototipleme ve ticarileştirme süreçlerinin de bu şekilde yürütülmesiyle iş fikrinin sürdürülebilir ticari başarıya ulaşma olasılığının artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.