Egeyön Haber

Gülbeyaz Kanber Yazdı: Okullar Bağışıklık Sistemini Güçlendirdi Mi?

Gülbeyaz Kanber

Gülbeyaz Kanber

22 Mayıs 1967 yılında Baklan-Dağal'da doğdu. Denizli'de Ressam İbrahim Çallı'da ilköğretimini tamamladı. 1985 yılında Antalya Lisesi, 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya lisans ve Eğitim Fakültesi'ni Almanca dilde eğitim alarak tamamladı. 1991 yılında Amerika'ya giderek Tennessee Üniversitesinde Dil eğitimi aldı ve Eğitim ile ilgili araştırmalar yaptı. 1996 yılında Minnesota eyaletinde devlet okullarında Kimya ve Fen Bilgisi öğretmenliği yaptı. 1999 yılında Montessori okullarında çalısmalarına başladı ve Montessori eğitimi aldı ve 2004 yılında Montessori okullarında koordinatör olarak görev alırken Minnesota Üniversitesinde okul idareciliği bölümünde liderlik dersleri ve Uluslararası İngilizce dil eğitmenliği eğitimlerini alırken Montessori okullarında öğretmen olarak çalıştı. Amerika'da bu süreçlerde yeminli tercümanlık yaptı ve Türk Öğrenci Dernekleri ve Türk- Amerikan Derneklerinde gönüllü çalışmalarda bulundu. Resme olan sevgisi ve vatanına olan sevdası Gülbeyaz Kanber Minnesota Üniversitesi ve Montessori okullarında Minnesota eyaletinde resim sergileri açmıştır ve sanat hayatının her bir yerinde bulunmuştur. 25 yıl Amerika'daki bütün dünya insanları ve çocukları, gençleri ile çalışmalarını ve araştırmaların yaptıktan sonra vatanı Türkiye'ye dönüş yaptı. Hedefleri arasında Türk çocuklarının eğitim alabileceği 2015 yılında Özel Dünya Çocukları Montessori okulunu Denizli'de kurdu. Okul çalışmaları yanı sıra Montessori Eğitim, Kültür ve Gelişim Derneği'ni 2018 yılında kurdu. Pamukkale Üniversitesi ve Farklı kurumlarda Montessori Eğitimleri ile ilgili Konferanslar vermekte ve Montessori Avrupa'nın üyesi olarak Avrupa'daki ve Dünyadaki Montessori Eğitim kongrelerine Avrupa'daki ve Amerika'daki okul ziyaretleri ve eğitimlerine katılarak çalışmalarına Denizli'de devam etmektedir.

Okulların toplumlarda çocukların sadece akademik yönünü geliştiren önemli bir yer olarak görülmekten ziyade çocuğun bütünün gelişimine destek veren önemli bir yer olarak düşünülmelidir. Dünyada Kovid-19 sürecinde 2020-2021 okulların tekrar açılması İçin planlamalar yapılmaktadır. Her ülke, bölge ve şehir farklı eğitim planlarını uygulamaktadır. Bazıları tamamen uzaktan Eğitimi tercih ederken, bazıları hibrid modeli bazıları ise yüz yüze Eğitim programlamalar yapmakta. Bu planlamaların hangisi ile başlatsak başlayalım çocukların ve ailelerin iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerekmekte ve çocukların karışılacakları önceki yılları düşündüğümüzde farklı olacaktır. Karşılaşacakları yeni eğitim modeli ne idi? Maske takma zorunluluğu olacak mıydı? Okul servislerinde nasıl bir düzenleme olacaktı? Okullarımız kovid sürecine karşı bağışıklık sistemlerini güçlendirmiş miydi?

   Dünyada bazı okulların kapılarını tamamen kapatması ve bu rakamların artması tabii ki bazı ailelerin özel okullara çocuklarının kayıtlarını yaptırırken okullar çocuklar İçin yeterince güvenli koşulları sunabilecek miydi? Sorusunu da beraberinde getirmekte ve bizler virüse karşı ne kadar özen gösteriyoruz. Bu süreçte özel okulların ve devlet okullarının bütçeleri ne kadar değişecek ve bu değişiklikler sonucu ne kadar olumsuz yansımaları gösterecek. Tüm dünyada yaşanan ekonomik iniş ve çıkışların olduğu bir zamanda okullar ayakta kalabilmek için ne kadar yardım alabilecekler. Aileler ne kadar yardım alabilecekler? Vaka sayılarının artma ihtimalleri sebebi ile artacak giderlere hazır mıyız? Bu değişiklikler çocukların özel okullardan devlet okullarına kaymalarına da sebep olabilecek miydi? Bu nakiller sonucu öğrenci sayılarının devlet okullarında artışı ilgili oluşacak sorunları çözmek için hazır mıyız?

     İnsanlar belli bir rutine alışkın olmakla birlikte yaklaşık Ocak ayından bu yana rutin tüm dünyada yaşamın her alanında değişikliğe sebep oldu. Çocukların ve ailelerin bu değişiklikler konusunda bilgilendirilmesi onların kaygılarının ve korkularını azalmasına yardımcı olacak ve yeni rutine adaptasyonlarını sağlamak ve her türlü olabileceklere karşı aileleri, çocukları ve öğretmenleri, personeli ne kadar hazırladı?

Uzaktan eğitim, hibrid eğitim nedir? Uzaktan eğitim almamız gereken durumlarda beklentilerimiz neler olmalı? Uzaktan eğitimde başarı elde edilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Okullarda maske takma zorunluluğu olacak mı? Ne zaman hangi ortamlarda maske takmaya ara verilmeli? Ateş ölçümleri ne kadar sıklıkta olmalı? Sosyal mesafe nedir? Ve okul ortamında nasıl olmalı? Okul servisleri ile taşıma nasıl olmalı? Öğrenciler birbirleri ile karşılaştığında nasıl davranmalılar? Okullarda sınıf dizaynları nasıl yapılmalı? Okullarda doktor ve sağlık personeli bulundurulmalı ve her hangi bir vaka ile karşılaşıldığında ilk müdahale nasıl yapılmalı? Çocuklarımıza yaş gruplarına göre kovid-19 bilgilendirme eğitimleri yapılacak mı? Okullara dönüş vaka sayılarında hızlı artışa sebep olacak mı?

  2020-2021 akademik yılında okullara dönüşte zorlu bir yıl olacağı bir gerçektir. Ümit ederim ki bu süreçi bir bütün olarak tüm kurallara uyarak daha güçlü bir şekilde hep birlikte aşacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ