İzmir Konut Fiyatlarında İstanbul’u 3’e Katladı

İzmir Konut Fiyatlarında İstanbul’u 3’e Katladı
Yayınlama: 18.01.2018
A+
A-

Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi verilerinden derlediği bilgilere göre Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il İzmir oldu.

Son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi illerden de göç alan İzmir, konut fiyatlarının en çok arttığı il olurken Ege’nin incisinin fiyat yükselme performansıyla İstanbul’u bile neredeyse üçe katladı. Fiyat artış yüksekliğine göre İzmir’i yine Ege Bölgesi’nden Aydın, Denizli ve Muğla’nın takip ettiği görüldü. Marmara Bölgesi’nden Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de yine konut fiyat artışı yüksek olan illerimiz olarak öne çıktı. Bu illeri Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın izledi.

İstanbul ortalamanın altında kaldı

Son bir yılda medyaya konut ile ilgili 680 binden fazla haber yansırken, Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyat endeks verilerine göre fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölgede farklı sonuçlar ortaya koyduğu belirlendi. Buna göre, Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükselirken, Orta Anadolu’da fiyatlar ortalamalara yakın seyretti. Doğu – Güneydoğu’da ise  oldukça ciddi düşüş oldu. Marmara’nın diğer illeri İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova listede epey arka sıralarda kalırken, İstanbul’un, yüzde 6,3’lük değişimle yüzde 10’luk Türkiye ortalamasının da altında kaldı. Bir dönem yabancıların konut alımında tercih ettiği Antalya’nın da yüzde 8,4’lük artışla Türkiye ortalamasının altında kalması dikkat çekti. Doğu ve Güneydoğu’da ise Türkiye ortalamasının üzerine çıkan sadece birkaç il tespit edilirken bu illerin Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzurum, Erzincan ve Bayburt oldu. En son sırada ise sadece 0.7 artışla Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri yer aldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.