Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İzmir’de Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi

2018 yılı Balıkçılık sezonu

2018 yılı Balıkçılık sezonu Güzelbahçe Yalı Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen tören ile açıldı. Dört ay aranın ardından 1 Eylül itibariyle av yasağı sona ererken balıkçılar gece denize açılarak ağlarını bırakacaklar.

 

Av yasağının sona ermesi ile düzenlenen törene; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali Güney ve sektör temsilcileri katıldı.

 

Atilla Kaya :“Hainlerin Karşısına Dimdik Dikildiniz”

Açılış töreninde kürsüye çıkan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya konuşmasında sektörün sorunlarınına değinerek değişmesi beklenen Balıkçılık Kanunu ile ilgili olarak Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile birlikte çalışacakları ifade ederken balıkçıların 15 Temmuz gecesi yaptığı fedakarlığa değinerek şunları söyledi :“15 Temmuz’da hain darbe girişiminde, Foça’dan üç savaş gemisinin İzmir’e doğru hareket ettiği bilgisi geldi. O noktada yapılabilecek pek bir şey yoktu. Aklımıza balıkçı kardeşlerimiz geldi ve Mehmet Aksoy reisi aradıktan sonra hiçbir tereddüde düşmeden İzmirli balıkçı kardeşlerimiz olarak Foça’dan yaklaşan hain FETÖ’cülerin karşısına dimdik dikildiniz. Bu çok önemli bir duruştu. Ülkemiz ciddi ekonomik savaşla karşı karşıya kalmış durumda. Biz bir ve beraber olunca, hep birlikte kardeş olunca ne ay yıldızlı bayrağımıza, ne milletimize, ne devletimize zarar getirmeden hepsinin altından kalkacağız” dedi.

Kocaoğlu “Çevreyi Koruma Adına Bir Çok Proje Yapıyoruz.”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yeni av sezonunun hayırlı ve bereketli olmasını dileyerek “Biz Körfez temizliği konusunda, balık üremesi konusunda elimizde tek kalan Homa Dalyanının rehabilite edilmesi konusunda, çevreyi korumak adına, birçok yatırım yapıyoruz. Körfezin tamamen 70-80 yıl önceki haline dönmesi için proje ihalemizi tamamladık. İş makineleri tedariki için ihaleye çıkıyoruz. Körfezi rehabilite etmek için dev bir projeye başlayacağız. Rastgele diyorum. Kazasız belasız bir sezon diliyorum.” şeklinde konuştu.

Özgener :”Sardalya ve Kolyoz Bolluğu Olabilir”

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise deniz ve balığın hayatında çok farklı bir yeri ve bir tutku olduğunu ifade etti ve şunları söyledi: “4,5 ay boyunca tekneler denize, ağlar suya hasret kaldı. Hasret bu gece bitiyor. Balıkçılarımız sezonun ilk ağlarını atmak üzere denize açılacak. Hazırlıklara günler öncesinden başlandı, teknelerin, ağların son bakımları yapıldı. Balıkçılarımız geçen yıl iyi bir avlanma sezonu geçirdi. İZTO Yönetim Kurulu Üyemiz Şahin Çakan’dan aldığım bilgiye göre, Ege’de sardalya ve kolyoz bol miktarda olacağa benziyor. Tüm balıkçılara verimli ve bol kazançlı bir sezon geçirmelerini diliyorum. İnşallah hem iyi bir sezon yaşayacak hem de halkımızın bol miktarda balık tüketmesini sağlayacağız. Denizlerde sürdürülebilirliğin sağlanması, su ürünleri kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi gerekiyor. Unutmayalım ki doğal kaynaklarımız sonsuz değildir. Gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmalıyız. Denizlerin esas bekçileri siz balıkçı kardeşlerimin bu emaneti en iyi şekilde bugüne kadar koruduğunuzu biliyor, bundan sonra da koruyacağınıza inanıyorum.”

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan ise, konusmasinda ; amaclarının günü kurtarmak değil geleceğimizi kurtarmak olmalıdır şeklinde konuşurken , Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali Güney de, “Gemilerimizin KOBİ olma zamanı. Sigortalardan faydalanamıyoruz. İş yeri olarak kabul ediyorlar ama her tarafta engelle karşılaşıyoruz. Bu sosyal güvenlik açısından balıkçı tayfalarının gündeme gelmesini talep ediyoruz” dedi.

Törende katılımcılara ve vatandaşlara balık ekmek ikram edildi. Ve  konuşmaların ardından denize bekleyen balıkçı gemilerin önünde protokol tarafından kurdele kesildi.