Marmaris’te İyileştirme ve Temizleme Çalışmaları Sürüyor

Marmaris’te İyileştirme ve Temizleme Çalışmaları Sürüyor
Yayınlama: 18.01.2018
A+
A-

Venedik Deresi ve çevresi yenileniyor. Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden başlayıp, Köylü Pazarı köprüsüne kadar devam eden derenin 375 metrelik bölümünde iyileştirme ve temizlik çalışması yapılıyor.

Şu ana kadar yürütülen temizlik çalışmaları göz önüne alınarak çalışma sonunda dere yatağından 10 bin ton çamur, kil ve bunların yanı sıra evsel atık toplanacağı tahmin ediliyor. Başka bir deyişle temizlik çalışmalarının ardından bölgeden 500 kamyon malzeme çıkartılmış olacak.

Çalışmalar kapsamında derenin tahrip olan duvarları yenilenecek, dere kenarlarına bölgeye özgü tasarlanan şık korkuluklar yapılacak. Ayrıca dere içi led aydınlatmalarla bölgeye estetik bir görünüm de kazandırılacak. Bölgede yapılacak peyzaj çalışmasıyla da dere çevresi değer kazanacak. Çevre düzenleneme çalışmalarının dere içinde yürütülen temizlik çalışmalarıyla da desteklendiğini ifade eden Fen İşleri Müdürü Özgür Han, dere içinde ciddi ölçüde balçık ve mil biriktiğini söyledi.

Han sözlerine şöyle devam etti “Derenin temizlenebilmesi için bu iş için özel bir iş makinası ile çalışıyoruz. Biriken çamur ve balçık yaz aylarında hava sıcaklığının da etkisiyle kötü bir kokuya ve sivrisinek oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle derenin temizlik çalışmasını da hassas bir şekilde yürütüyoruz. 4-5 gün sürecek bir çalışma hedefliyoruz. Tahminimiz dereden 10 bin ton birikinti çıkartacağız, ki bu yaklaşık 500 kamyon atık demek. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bunu gösteriyor. Ancak üzücü olan dereden sadece balçık ve çamur çıkmıyor. Derenin içinden bisiklet, motosiklet, akü, batarya, yatak gibi pek çok atık çıkardık. Özellikle denize çevresel anlamda büyük zarar veren bu atıkları bir an önce çıkartarak, doğadan uzaklaştırmak istiyoruz.”

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.