Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Nazilli’de 45 bin fide dağıtıldı

NAZİLLİ’DE 45 BİN FİDE DAĞITILDI

NAZİLLİ’DE 45 BİN FİDE

TAKE (Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi) Projeleri kapsamında “900 Rakım ve Üzeri Alanlarda Geççi Domates Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Nazilli Aşağı Yakacık Mahallesi’nde 45 bin adet geççi domates fidesi dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi, 2021 yılından bu yana 81 ilimizde uygulanıyor. Bu yıl, tarım kenti olarak Aydın’ın gücüne güç katmak, tarımsal üretimini daha ileriye taşımak amacıyla, yüzde 75’i Bakanlık, yüzde 25’i çiftçi katkısıyla karşılanan, toplam bütçesi, 5 milyon 384 bin TL olan 6 TAKE projesi hayata geçirildi.

21 bin 250 adet incir fidanı, 5 bin 900 adet kestane fidanı, 275 bin adet Geççi Domates Fidesi, 12 bin adet turşuluk biber fidesi, 1500 dekar için yağlık ayçiçeği tohumu, 2 bin dekar alan için sorgum sudan otu melezi tohumu dağıtımını içeren bu 6 proje ile toplamda 11 ilçede 1060 üreticiye sertifikalı fide/fidan ve tohum dağıtımı gerçekleştirilmiş olacak.

Fide dağıtımına Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcıları Ali Rüstem Şanlı ve Hamit Eray Yeşilçayır, İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Birgül Ertan, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sunay Güler, Nazilli Orman İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Ilgın, kurum personelleri ve çok sayıda üretici katıldı.