Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

’Öğret’meyi ’ömürlük meslek’ yapan emekli öğretmenler

24.11.2018
A+
A-

25 YIL ANADOLU’NUN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE SINIF ÖĞRETMENİ OLARAK GÖREV YAPAN VE DAHA SONRA EMEKLİ OLAN CENGİZ YILDIZ, KENDİSİ GİBİ ÖĞRETMEN ARKADAŞIYLA DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (DEÜ) EĞİTİM FAKÜLTESİ GİRİŞİNDE AÇTIKLARI SİMİT TEZGAHI İLE ÖĞRETMEN ADAYI ÖĞRENCİLERE SATIŞ YAPIYOR.

’Öğret’meyi ’ömürlük meslek’ yapan emekli öğretmenler

25 yıl Anadolu’nun çeşitli yerlerinde sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve daha sonra emekli olan Cengiz Yıldız, kendisi gibi öğretmen arkadaşıyla Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi girişinde açtıkları simit tezgahı ile öğretmen adayı öğrencilere satış yapıyor.

Öğretmenliği ömürlük meslek haline getiren ve burada öğretmen adaylarına hem gevrek veren hem de onlarla tecrübelerini paylaşan Yıldız ve

arkadaşı, ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz simit de veriyor.

İzmir’de yaşayan emekli sınıf öğretmeni Cengiz Yıldız, 25 yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli yerlerinde görev yaparak öğrenci yetiştirdi. Emekli olduktan sonra da meslekten kopamayan Yıldız, kendisi gibi emekli öğretmen arkadaşı ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi girişinde simit satmaya başladı. Burada öğretmen adayı öğrencilerle yeniden buluşan Yıldız, mesleğindeki tecrübeleri genç öğretmen adayları ile paylaşıyor, onların sorunlarını dinliyor. Özellikle son sınıf öğrencilerini öğretmenlik mesleği konusunda bilgilendiren Yıldız, motivasyonlarının arttırılması içinde mücadele veriyor.

Mesleği bıraktılar ama öğretmeyi bırakmadılar

Öğretmen adaylarının en çok atanamama ve gelecek kaygısı yaşadıklarını dile getiren Yıldız, onların rahatlaması için arkadaşı birlikte tabure koyup, küçük bir kedi evi de oluşturdu. Dileyen öğrenci burada gevreğini poğaçasını yiyebiliyor.

Eğitim fakültesi girişinde gevrek satmaktan büyük keyif aldığını söyleyen Yıldız, “Kendimi görev yaptığım okulun bahçesinde gibi hissediyorum; öğretmenlik sadece okulun bahçesinde geçerli bir meslek değildir. Öğretmenlik sokakta her yerde geçerli bir meslektir. Bizlerin de emekli öğretmen olduğunu öğrenen öğrencilerin yaklaşımı ve ’günaydın öğretmenim’ demesi beni çok mutlu ediyor. Sabahın ilk ışıklarında öğrencilerin okula gidişini tekrar izleme imkanına sahip oldum bu işi yaparak. Eğitim gören öğretmen adayları en çok ekonomik zorluklardan ve yurt sorunlarından serzenişleri oluyor. Onun haricinde devam eden sınavlar, 4’üncü sınıf öğrencilerinin okul bitmese ne olacak kaygısı oluyor. Biz de onlara mümkün olduğu kadar hayatı kucaklamaları gerektiğini, hiç bir zaman inançlarını yitirmemelerinin inançla ve sağlıklı bilgi birikimi ile mezun olduktan sonra sınavlarda başarılı olabileceğini aktarıyoruz” dedi.

Öğrenciler için askıda gevrek uygulaması da başlattıklarını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

“Askıda ekmek uygulaması gibi bu uygulamamız. Maddi durumu el verişli olan kişiler gevrek alıyor. Bizde poşette koyup ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırıyoruz”.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.