Osmanlı’nın Miraç geleneği Afyonkarahisar’da Yaşatıldı

Osmanlı’nın Miraç geleneği Afyonkarahisar’da Yaşatıldı
Yayınlama: 14.04.2018
A+
A-

Osmanlı döneminde Miraç Kandili’nde süt dağıtma geleneği Afyonkarahisar’da yeniden yaşatıldı. 

AFYONKARAHİSAR’DA OSMANLI DÖNEMİNDE MİRAÇ KANDİLİ’NDE SÜT DAĞITMA GELENEĞİ YENİDEN YAŞATILDI. (HAYATİ KANAT/AFYONKARAHİSAR-İHA)

Miraç gecesinde Afyonkarahisar Belediyesi kent merkezinde 3 tarihi camide yatsı namazı sonrası halka süt ikramında bulundu. Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cem Kasapoğlu, “Bu gece Peygamber efendimizin Allah-u Teala ile buluştuğu, görüştüğü geceyi, Miraç gecemizi hep birlikte idrak edeceğiz. Bu vesileyle dünyanın dört bir köşesinde Müslüman kardeşlerimiz ibadetlerini gerçekleştirmek üzere camilere akın etmektedirler. Peygamber efendimiz dünyayı şereflendirdiklerinde Annemiz Hz. Amine tarafından kendilerine süt ikram edilmişti. yine Allah-u Teala tarafından peygamber efendimize yine süt ikram edilmişti. Alimler bu vesileyle yüksek mertebedeki idarecilerimize bu geleneği yaşatmak üzerine tavsiyede bulundular. Bu sebeple Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya beyin tavsiyeleri, Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban beyin talimatları doğrultusunda belediye çalışanları şuan bahçesinde bulunduğumuz İmaret Camisi ve diğer Ulu Cami ve Mevlevi Türbe camilerinde süt ikramında bulunup bu geleneği Osmanlı’dan bu yana yaşatmayı arzu etmektedirler. Tabi Osmanlıdan bu güne bu gelenek yine Mevlid ve Miraç gecelerinde camilerimizde Kur’an-ı Kerim okutulan mekteplerimizde yaşatılmakta idi. Biz geçmişten aldığımız bu mirası geleceğe bırakma arzusundayız. Bu vesileyle ben Miraç gecenizi tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Cami çıkışı kendilerine süt ikramında bulunulmasını oldukça anlamlı bulan cemaat uygulamadan dolayı emeği geçenlere teşekkür etti .Mehmet Pehlivan isimli vatandaş, bu geleneğin uygulandığı caminin de Osmanlı döneminde aş evi olarak kullanıldığını belirterek çalışmanın bu bakımdan çok anlamlı olduğuna dikkat Çekti. Pehlivan, “İlk defa bilye bir uygulamayı burada Afyonumuzda şahit oldum. Daha önceki görev yaptığım yerlerde böyle bir uygulama yoktu. Osmanlı döneminde uygulamanın bu çalışmayı, süt dağıtma geleneğini Afyon Belediyemizde bugün burada, bu camimizde uyguluyor. Böyle bir organizasyonu yaptığı için belediyemize çok teşekkür ediyorum. Diğer camilerimizde de bu geleneğin devam ettirilmesini istiyorum. İçinde bulunduğumuz durumlarda içinde bulunduğumuz zamanlarda eskiye, Osmanlı dönemine ait uygulamaların daha da fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bu tür çalışma diğer de bulunduğu millerimizde, diğer camilerimizde halkımızla, cemaatimizle, buraya namaz kılmaya gelen kimselerle yapılması daha da güzel olur. Zaten içinde bulunduğumuz İmaret Camisi Osmanlı’da aş evi olarak nitelendirilen bir terim. Bu bakımdan önemli bir uygulama olarak düşünüyorum. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.