Egeyön Haber

Serinhisar’dan Lavanta Kokusu Yükseliyor

Yaptığı çalışmalarla, Serinhisar’da, Denizli’de ve tüm Türkiye’de adından oldukça sık bahsettiren SEBİGED lavanta aromalı sabunların üretimine başladı. SEBİGED Başkanı Emine Kobaş, lavantalı sabunların faydalarını Ahmed Deda’ya anlattı.

2014 yılında Denizli’nin ilçesi olan Serinhisar’da  kurulan Serinhisar Bilişim ve Gelişim Derneği (SEBIGED) çalışmalarına son hız devam ediyor. SEBİGED Başkanı Emine Kobaş lavantaların artık toplanmaya başladığını ve lavanta sabunlarının üretiminin devam ettiğini belirtti.

Gazeteci Ahmet Deda’nın sorularını yanıtlayan Emine Kobaş,”Havaların geç ısınmasıyla birlikte lavantalar toplanmaya yeni başlandı. Yeni çiçeklenmeye başladılar. Kokusundan da anlayabileceğiniz üzere insanı mis kokusuyla insanı rahatlatan bir etkisi var. Özellikle turizm olarak yeni yeni oluşan ilçelerimizde lavantaya karşı büyük bir ilgi var ve yoğun ilgi gören lavantalarımız tarlalarda açmaya başladılar. ”diyerek sözlerine başladı.

Nasıl yetişir?

Lavantanın yetişme şartlarından bahseden Kobaş,”Lavanta her bölgede yetişebilir. Kurak alanlarda, taşlık bölgelerde, her yerde yetişebilir. Sevmediği tek şey su. Hatta kuraklığı önlemek amacıyla susuz tarım yapılabilecek ideal ürünlerden biridir lavanta tarımı. ”dedi.

Lavantadan neler yapılabilir?

Lavanta ile yapılabilecek ürünleri anlatan Emine Kobaş,”Lavantanın kurusu da kullanılıyor. Düğünlerde kullanılmak üzere lavanta keseleri yapılabiliyor. Hediyelikler yapılabiliyor. Minik yastıklar yapılabiliyor. Lavantanın kurusundan elde edilen toniklerle saç yıkanabilir. Cilt tonikleri yapılabilir. Biz lavanta kurusundan elde ettiğimiz yağlarla sabun üretiyoruz. Bu sabunlar ciltteki kırışıklıkları lekeleri izleri gideriyor, cildi aydınlatıyor, hassasiyeti gideriyor. Yani yaşlılığı durduruyor aslında. Böyle mükemmel etkileri var.”dedi.

Düğünlerde Neden lavanta dağıtılır?

Kobaş,”Lavanta ile evlenen kadınlar sürekli mutlu olur. Hayatları boyunca mutlu yaşarlar. Lavantanın böyle bir sihri var. O nedenle mutlu olmak istiyorsanız evliliğinize ve güzel günlerinize lavantayla başlayın. Bu lavantada Serinhisar’da yetişen lavanta olursa daha bereketli daha huzurlu hayatınız olacaktır. Bunun için biz hep buradayız. Lavantalı günler diliyoruz.”diyerek sözlerini noktaladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ