SOYER’DEN DEV YATIRIM

SOYER’DEN DEV YATIRIM

İzmir’de, yapımı tamamlanan Çiğli Tramvayı hizmete açılıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “5 yıl önce, ‘İzmir’i demir ağlarla öreceğiz’ dediğimizde bize inanmayanlar oldu; ama yaptık. Görevim süresi içinde sıfırdan başlayıp bitirdiğimiz, 183 milyon Euro’luk göz kamaştıran bir yatırımla İzmir’e kazandırdığımız Çiğli Tramvayının kurdelesini keseceğiz. İzmirimize hayırlı olsun” dedi.
Aynı anda 3 raylı sistem yatırımını devam ettiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayını açıyor. Alınacak araçlarla 183 milyon Euro yatırım bedeline sahip Çiğli Tramvayı, bölgedeki araç trafiğini rahatlatmanın yanında önemli noktalardaki duraklarıyla da ulaşımı kolaylaştıracak.

“Bulamazlar dediler bulduk”
Bugün saat 17.00’de, Çiğli 8955 sokak üzerinde ise bir açılış töreni yapılacak ve programda Can Bonomo sahne alacak. Törene katılmak isteyen İzmirliler için Karşıyaka İskelesi, Bostanlı İskelesi aktarma merkezlerinden tören alanına 15 dakika sıklıkla ücretsiz olarak ring seferleri yapılacak.

Karşıyaka ile Çiğli’yi birleştirdi
Çiğli Tramvayının temeli 2021 yılında atıldı. 14 duraktan oluşan 11 kilometrelik hattın yapımı kapsamında, Karşıyaka ve Çiğli’yi birleştiren, üzerinde bisiklet yolu da bulunan 750 metrelik viyadük de İzmirlilere kazandırıldı. İZBAN ile yolcu entegrasyonunun yapılacağı Semra Aksu Caddesi yayalaştırıldı. Tramvay hattı; Ata Sanayi Bölgesi, Çiğli Devlet Hastanesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesine hizmet verecek. Çiğli Tramvay Hattının Karşıyaka hattı ile bağlantısı Karya Kavşağında sağlandı. Hat, yapılan viyadük üzerinden Ekol Kavşağına, oradan da Atatürk Caddesine doğru ilerleyecek. Atatürk Caddesinden Semra Aksu Caddesine, oradan da Eski Havaalanı Caddesi ile Doğa Koleji Kavşağına, devamında Çiğli Devlet Hastanesi ve Ata Sanayi Bölgesinden geçerek Evka-5 kavşağına gelecek. Oradan da Atatürk Organize Sanayi Bölgesine ulaşılacak. AOSB içerisinden Katip Çelebi Üniversitesine ulaşan hat, AOSB içerisinde devam ederek Nazım Hikmet Ran Caddesine ve yeniden Ekol Kavşağına gelerek ringini tamamlayacak.

Yayınlama: 27.01.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.