Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tiroid kanserinin erken teşhisinde vazgeçilmez yöntem: Biyopsi

ENDOKRİNOLOG PROF. DR. MEHTAP ÇAKIR, TİROİD NODÜLLERİNİN İYİ HUYLU YA DA KÖTÜ HUYLU OLUP OLMADIĞINI AYIRT ETMEK İÇİN, SEÇİLMİŞ NODÜLLERE BİYOPSİ YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

ENDOKRİNOLOG PROF. DR. MEHTAP

Endokrinolog Prof. Dr. Mehtap Çakır, tiroid nodüllerinin iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığını ayırt etmek için, seçilmiş nodüllere biyopsi yapılması gerektiğini söyledi. Nodülden biyopsi yapılmasının kötü huylu olan bir nodülün yayılmasına sebep olmadığının altını çizen Prof. Dr. Çakır, “Aksine tüm kötü huylu tümörlerde olduğu gibi, biyopsi erken teşhiste elzemdir. Bu şekilde iyi-kötü huylu ayrımı yapıldıktan sonra çıkan sonuca göre yaklaşım belirlenir” dedi.

Acıbadem Kent Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Çakır, Azerbaycan Endokrinologlar Cemiyeti’nin davetlisi olarak gittiği Bakü’de, 25 Mayıs Dünya Tiroid Günü’nde “Tiroid Nodülüne Yaklaşım” konusunda sunum yaptı. 24-26 Mayıs 2024 1. Azerbaycan Ulusal Endokrinoloji Kongresi kapsamında gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Çakır, tiroid hastalıklarının bütün dünyada endokrinolojide en yaygın görülen problemlerden biri olduğuna dikkat çekti. Son Avrupa Tiroid Birliği kılavuzunda, tiroid nodüllerinin erişkinlerde yüzde 60 oranında bulunduğunun rapor edildiğini kaydeden Prof. Dr. Çakır, konferansında şu noktalara dikkat çekti:

“Tiroid nodüllerinin kötü huylu olması, etraf dokulara bası yapması, tiroid hormon fazlalılığına yol açması veya ciddi estetik sorun/kaygı oluşturması durumunda tedavisi gerekir. Bunun dışındaki durumlarda düzenli ultrasonografik takiplerinin yapılması yeterli olacaktır. Nodülün yukarıda bahsi geçen durumlara sebep olup olmadığını ayırt etmek üzere hastanın bir endokrinoloji uzmanı tarafından görülmesi gerekir. Nodül ultrasonografi ile değerlendirildikten sonra uluslararası ve ülkemizce de benimsenmiş olan kriterlere göre, eğer gerekiyorsa, iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığını ayırt etmek için nodülden biyopsi yapılır. Nodülden biyopsi yapılması kötü huylu olan bir nodülün yayılmasına sebep olmaz. Aksine tüm kötü huylu tümörlerde olduğu gibi, erken teşhiste elzemdir. Bu şekilde iyi-kötü huylu ayrımı yapıldıktan sonra çıkan sonuca göre yaklaşım belirlenir. Tiroid nodülleri gibi, tiroid hormon eksikliği, tiroid hormon fazlalığı yaşayan hastalarımıza da tiroid ultrasonografilerini yapıyor ve takibe alıyoruz. Bazen hiçbir hekimin takibinde olmadan kendisi yıllardır ilacını kullanan hastalarımız oluyor. Bu hastalarımıza güncel bilgilerin ışığında tedavi edilmeleri için bir endokrinoloji uzmanına başvurmalarını öneriyorum.”