Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Torbalı’da kadına yönelik şiddet konuşuldu

27.11.2018
A+
A-

İZMİR’İN TORBALI İLÇESİNDE, BELEDİYE VE KENT KONSEYİNİN BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ “KADIN” KONULU SÖYLEŞİ, BELEDİYE KÜLTÜR MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. SÖYLEŞİYE, KONUŞMACI OLARAK PSİKOLOG İLKNUR PEDER İLE AVUKAT BİLGE CİVA KATILDI.

Torbalı’da kadına yönelik şiddet konuşuldu

İzmir’in Torbalı ilçesinde, belediye ve kent konseyinin birlikte düzenlediği “Kadın” konulu söyleşi, belediye kültür merkezinde gerçekleştirildi. Söyleşiye, konuşmacı olarak Psikolog İlknur Peder ile Avukat Bilge Civa katıldı.

Torbalı Belediyesi ve Torbalı Kent Konseyi, kadına yönelik şiddetle ilgili “Kadın” isimli söyleşiye imza attı. Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki söyleşide Psikolog İlknur Peder, “Kadına dönük şiddetin temelinde; öfke, sevgi gibi duygularımızı ifade etmekte yaşanan güçlüklerin olduğunu gözlemliyorum” dedi.

Peder, “Çocuklarımıza öncelikle karşılarındakiyle empati kurmayı ve duygularını doğru biçimde ifade etme becerisini öğretmemiz gerekiyor. Duygularını düzgün ifade etmeyen kimseler bir yerde tıkanıp kaldıklarında öfke patlaması yaşıyorlar. Bu da genellikle fiziksel olarak kendilerinden zayıf kimselere yöneliyor” dedi.

Kadına şiddetin temel nedenlerinden bir tanesinin de insanlardaki güç elde etmek olduğunu vurgulayan Peder, “Güç istemek herkesin doğal bir eğilimidir; ancak gücü elde edince onu nasıl iyi yönde kullanacağını da bilmek gerekiyor. Erkek; ’ben güçlüyüm dolayısıyla benim dediğim olur’ dediğinde o zaman elindeki gücü şiddet olarak kadına yöneltebiliyor” şeklinde konuştu.

Avukat Bilge Civa: “Kadınlar yalnız değildir”

Son yıllarda artan kadına şiddet vakalarının hükümeti bu konuda yeni ve etkili önlemler almaya ittiğini dile getiren Avukat Bilge Civa, “Kadına şiddetin önüne geçilebilmesi için yasalarımızda eskiye nazaran daha caydırıcı maddeler bulunuyor. Kolluk kuvvetlerimiz de bu konularda daha geniş yetkilerle donatılmış durumda. Alınan bu tür hukuki önlemlerle kadınların mağdur olmasının büyük ölçüde önüne geçilmiş bulunuyor. Hükümetimiz, kadınların yanında dolayıyla kadınlarımız yalnız ve çaresiz hissetmesinler. Yalnız alınan bu tedbirlerin yanında kadınlarımızın da hakları konusunda daha bilinçli olmaları ve herhangi bir şiddet vakasıyla karşılaştıklarında nerelere başvuracaklarını iyi bilmeleri gerekiyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.