Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tüpraş ve MEB’den robotik kodlama yarışması

TÜPRAŞ’IN MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ BİRLİĞİNDE YÜRÜTTÜĞÜ “ENERJİMİZ GELECEĞE: KODLUYORUM, MODELLİYORUM, ÜRETİYORUM PROJESİ” KAPSAMINDAKİ İLK YARIŞMA İZMİR’DEKİ ORTAOKULLAR ARASINDA GERÇEKLEŞTİ.

TÜPRAŞ’IN MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Tüpraş’ın Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürüttüğü “Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum Projesi” kapsamındaki ilk yarışma İzmir’deki ortaokullar arasında gerçekleşti. Etkinlikte Tüpraş’ın İzmir’de robotik kodlama, 3 boyutlu modelleme ve ahşap tasarım sınıfları kurduğu 8 ortaokuldan 32 öğrenci yarıştı. Tüpraş, bugün 7 il ve 45 ortaokulda kurduğu atölyeler aracılığıyla teknoloji ve inovasyon alanındaki yeniliklerle öğrencileri buluşturmaya devam ediyor.

Türkiye’nin enerjisini üretirken faaliyet gösterdiği bölgelerin gelişimini toplumsal fayda odaklı projelerle desteklemeyi amaçlayan Tüpraş, 2018’den bu yana MEB ile yürüttüğü “Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum” projesi kapsamında okullar arası ilk yarışmayı İzmir’de düzenledi.

27 Mayıs 2024 tarihinde Tüpraş İzmir Aliağa Rafinerisi sosyal tesislerinde İzmir Rafineri Müdürü Volkan Demirtaş ev sahipliğinde gerçekleşen yarışmaya MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nü temsilen Millî Eğitim Uzmanı Gürkan Gökhan Türker, İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Zeynep Başdaş ve Aliağa İlçe Millî Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz katıldı.

Etkinlikte Tüpraş’ın İzmir’de robotik kodlama, 3 boyutlu modelleme ve ahşap tasarım sınıfları kurduğu 8 ortaokul yarıştı. 7. ve 8. sınıflardan, 2’şer kız ve 2’şer erkek olmak üzere 4 kişilik takımlardan, 32 öğrencinin katıldığı yarışmada öğrenciler; robotik kodlama, 3 boyutlu modelleme ve ahşap tasarım sınıflarında öğrendiklerini, çağımızın önemli sorunlarına çözümler bulmak için kullandılar.

Su tasarrufu için akıllı seralardan, enerjide yenilikçi proje fikirlerine ödüller verildi

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı yenilikçi çözüm önerileri içeren, enerji ve su tasarrufu sağlayan inovatif ve teknolojik proje tasarımlarını sunan öğrenciler MEB ve Tüpraş yönetiminin yer aldığı jüri tarafından titizlikle değerlendirildi.

Yarışmada İzmir il birincisi Bayraklı Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu oldu. İl ikincisi Bornova Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulu olurken, üçüncülük ödülünü Aliağa Atatürk Ortaokulu aldı.

İl birincileri ödül olarak dizüstü bilgisayar, il ikincileri tablet, il üçüncüleri ise akıllı saat almaya hak kazandı. Dereceye giren ekiplere sertifikaları ve ödülleri MEB ve TÜPRAŞ yetkilileri tarafından verildi.

Çocukların küçük yaştan itibaren teknoloji ve inovasyonla tanışarak, tasarım yetkinliklerini geliştirmelerine katkı amacıyla Tüpraş; İstanbul ve rafinerilerinin bulunduğu Batman, Kırıkkale, İzmir ve Kocaeli’deki ortaokullarda 7. ve 8. sınıflar teknoloji ve tasarım dersleri müfredatına uygun olarak robotik kodlama ve 3 boyutlu modelleme eğitimlerini sürdürüyor.

Pandemi döneminde siperli maske üretimi için sağlık çalışanlarına yönelik bir gönül köprüsüne dönüştürülen sınıflar, depremlerin ardından Hatay ve Kahramanmaraş’taki Umut Kentler’de de binlerce depremzede çocuğun teknolojiye erişimlerini destekliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, yürüttüğü projelerle okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademesindeki öğrencilere yönelik kodlama, dijitalleşme ve çevre bilinci konuları başta olmak üzere pek çok alanda kamu kurum/kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliklerini sürdürüyor.

Tüpraş, parçası olduğu Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel taahhütlerine katkı sağlamak üzere “Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum” Projesini, yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam edecek.