Elit Life
Egeyön Haber

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı izansız Çanakkale Savaşı yorumlarına sert yanıt verdi!

Ünlü Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, bir televizyon programında Çanakkale Savaşı’yla ilgili yapılan bazı izansız yorumlar hakkında sert açıklamalarda bulundu. Ortaylı, Tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, bunların geri kafalarına da uymuş laflar bunlar’ dedi.

Ortaylı, dış siyaset gündemini ve ölüm yıl dönümünde tüm yönleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü değerlendirdi.

Ünlü tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı, katıldığı bir Televizyon programı’nda Çanakkale Savaşı ile ilgi çıkarılan spekülasyonlar hakkında sert ifadeler kullandı. “Bir kesim insan, Çanakkale Savaşı’nın yönünü değiştiren ‘Almanların varlığı’ diyor” ifadesi üzerine ise şunları söyledi:

“Onun bir kesim insan demiyor, onu Türkiye coğrafyasının belirli bir bölümündeki insanlar diyor. Bir tanesi öldü, fesli böyle yazıyordu. Bir tanesi daha yazıyor bir gazetede. Bunlara bazen cevap veriyorum, burada söylemeye gerek yok. Bunların sloganı şu, ‘Çanakkale’de İngiliz komutanlarla Almanlar kavga ediyordu’. Tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, bunların geri kafalarına da uymuş.

İNGİLİZ KOMUTANLAR FEVKALADE BECERİKSİZ İNSANLAR

Geri kafa derken, gelişmemiş beyinlerine uymuş laflar. Karadeniz’in dalgalarına bakarak, oturup da kahvede söylenen laflar çok manidardır. İşin kötü tarafı da var, bazı yerler maalesef Rus işgaline de uğradı biliyorsunuz. Sarıkamış’tan hemen sonra. Ve bunlar savaş dışı kaldı bu bölgeler. Buradan asker de toplanmıyor. Onun için böyle kendine göre efsaneler çıkıyor harp için. İngiliz komutanlar Çanakkale’de fevkalade beceriksiz insanlar.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ