Zeki Güven yazdı:Yaşamın Uyanışı

Zeki Güven yazdı:Yaşamın Uyanışı

Merhaba,

Havalar ısınıyor ve tüm doğa kendini yeniliyor. Ağaçlar, bitkiler, kuşlar ve birçok canlı yaşama yeniden uyanıyor. Ya bizler? Kış aylarıyla birlikte üşüdük, kendimizi gerdik, üstüne hava kirliliği, ısınmak için yenilen yağlı ve şekerli yiyeceklerin tümü üzerimizde ağırlık yarattı ve toksin biriktirdi. Şimdi bunları üzerimizden atma zamanı geldi. Havaların ısınması ve güneşi daha fazla görmemizle birlikte yavaş yavaş içimiz ısınıyor, yüreğimiz kıpırtılı ve yenilenme heyecanı içinde bir coşku yaşıyoruz. Ama nedense istediğimiz bir yenilenme olmuyor. Peki bizi tutan nedir? Yaşam her baharda uyanırken biz neden hala uyumak istiyoruz?

            Yaşam içinde tüm canlılar her ilk baharda kendini yeniler ve yeniden bir uyanışla devam eder. Bizler ise bu uyanışı gerçekleştirebilmemiz için öncelikle tüm ağırlıklarımız ve yüklerimizden kurtulmamız gerekir. Kış aylarında gecelerin uzun olması fazla uykuya ve yorgunluğa sebep olmakta. Ayrıca hasta olmamak için kat kat giyinip cildin nefes almasına da izin vermiyoruz. Üstelik bunca çabaya karşı, soğuk algınlığı veya nezleye bile yakalansak, içtiğimiz ilaçların kalıntıları vücudumuzda ağırlık yaratıyor. Modern yaşam içinde az hareketli olmak, beslenme düzensizliği, hava ve su kirliliği, hazır gıda veya paketli gıdalar bizleri her geçen gün öldürmekte. Bununla birlikte eğer alkol, sigara, kahve kullanıyor, ayrıca fast food tarzı beslenme de yaşamın içindeyse bir detoksa ihtiyacınız var demektir.

            Detoks, İngilizce detoxification (detoksifikasyon) kelimesinden Türkçemize girmiş bir kelimedir. Modern yaşamın bize sunduğu içten ve dıştan maruz kaldığımız ve bedenimize zarar veren zehirli toksinlerden arınma yöntemidir. Bu yazımda detoks hakkında bilgi vermekle birlikte neler yapabileceğiniz konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağım. Detoks sadece bedensel değil zihinsel ve ruhsal açıdan da önemlidir.

Yıllardır edindiğimiz alışkanlıkları bir anda değiştiremeyiz. Detoks tarzı yaşama geçerek değişmek ve yenilenmek aşama aşama gerçekleşebilir. Öncelikle hayatımızı gözden geçirerek bizi rahatsız eden, olmasını istemediğimiz ve kurtulmak istediğimiz alışkanlıklarımıza bakacağız. Sonra da olmasını istediklerimizin hayalini kurarak kendimizi yeni bir yaşama hazırlayacağız. Başlamak için en iyi zaman bahar aylarıdır. Bu dönemlerde stres seviyemiz daha azdır. Peki neler yapacağız?

DETOKS ZAMANI

 1. Yoga (Tüm bedeni canlandırma)
 2. Lavman (Sindirim sistemini toksinlerden arındırma)
 3. Masaj (Sinir sistemini ve bedeni uyandırma)
 4. Beslenme (Vücudun sağlıklı beslenmeyle enerjisini arttırma)
 1. YOGA: İnsanı doğal yolla bütün olumsuz isteklerinden, düşüncelerinden ve eylemlerinden arındırır. Vücudu forma sokup omurgayı güçlendirir, kasları geliştirip esnetir. Bireyin kendisini tanımasını sağlayarak gerçek mutluluğu yakalayabilmesine olanak tanır. Kan akımını düzenler. Organlardaki toksinleri salarak vücuttan atılmasını sağlar. Kaslarınızı uzatarak güçlendirir. Sağlamlığı arttırır, stresini önleyerek detoks programınıza güç katar. Mutluluk hormonunu arttırır. Mutluluk yalnızca beden ve zihin aracılığıyla yaşanmaz. Gerçek mutluluğu yakalayabilmek için ruhun da devreye girmesi şarttır. Çünkü gerçek kişilik, beden, zihin, duygu ve algının ötesindedir. Yoga teknikleri sayesinde ruh, soyut düzeyden deneyimlenebilir, somut düzeye taşınır. Ruh, sadece inanca dayanan bir kavram olmaktan çıkıp tecrübe edilebilecek bir gerçeklik haline gelir.
 • LAVMAN: Bağırsakların toksinlerden atılmasını sağlayan çok eski bir yöntemdir. Bağırsakların boşaltılması, muayenesi veya ilaçlı tedavisi için rektuma sıvı veya gaz gönderilmesi işlemidir. Bağırsağın temizliği için kullanıldığında, dışkıdaki su miktarını artırmak suretiyle dışkının vücuttan atılmasını sağlar. Lavman bağırsağı etkileyen bazı sağlık problemlerinin tedavisine yardımcı olur ve bazı tıbbi prosedürler için yapılması gerekli bir adımdır. Bağırsağı dışkılama hareketi için uyarır. Boşaltım sağlayarak sindirim sistemini rahatlatır. Kanser taramalarının görüntüleme çalışmalarına yardımcıdır. Kolonu etkileyen iltihaplı bağırsak hastalıklarının ilaçla tedavisini kolaylaştıran bir uygulamadır. Geçici kabızlığın tedavisinde etkilidir. Bununla birlikte bağırsak ve sindirim sistemini temizleyen başka yöntemlerde vardır.
 • MASAJ: Bedenin bilinmeyen ikinci dolaşım sistemi olan lenf sistemini hızlandırarak, toksinlerden kurtulmaya yarayan çok yararlı bir yöntemdir. Kan dolaşımını düzenler, kanın bedende kolayca akmasını sağlar. Masaj en basit etkileriyle ağrılarımızı dindirme yöntemidir. Masajın stres yaşayan insanlara olumlu etkisi de bilinmektedir. Uykusuzluk, yorgunluk, mide bulantıları gibi şikayetlere tedavi edici ve önleyicidir. Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemine olumlu etki yapar. Tansiyon problemi yaşayan insanlar için önemli fayda sağladığı tespit edilmiştir. Kan dolaşımına faydalı olması nedeniyle tüm vücutta organların doğru çalışmasına yardımcı olur. Adet sancılarına çok iyi gelir. Masaj sırasında kullanılan aroma terapik yağlarında etkisiyle beden için etkili bir yöntemdir. 
 • BESLENME: Beslenme şeklinin doğru ve düzenli olması gerekir. Bedenimize aldığımız her gıdanın vücudumuza mutlaka bir etkisi olmaktadır. Bu anlamda doğru ve vücudumuza yararlı olan gıdaları tercih etmeliyiz. Doğru beslenme vücudun sağlıklı bir şekilde yaşama olasılığı arttırır. İyi bir fiziksel durum sağlar ve psikolojik olarak da insanı mutlu eder. Kas, kemik, boy gelişimi normal seyrine uygun olur. Yorgunluk, halsizlik gibi durumların olmasını önler. Zihinsel gelişime katkıda bulunur. Fazla kilo, şeker benzeri metabolik rahatsızlıkları büyük oranda engeller. Uyku düzeninin sağlanmasında etkilidir. Kaliteli bir yaşam ve uzun bir ömür sağlar.

Detoks Beslenme Önerisi;

 • Yiyecekleri iyice çiğneyin
 • Yemek öncesi ve sonrası birkaç dakika rahatlayın
 • Rahat bir oturma pozisyonunda yiyin
 • Önce buharda pişmiş veya kaynatılmış taze sebze ve yeşillikler yiyin
 • Akşam yemeğinden sonra sadece bitki çayları tüketin

Yaşam kalitemizi korumak ve en iyi şekilde yaşamak bizi elimizde. Bu bahar yeni bir başlangıç yapın ve yaşamınıza yenilenerek uyanın. Bu yazıyı okuyan, bir arkadaşı ile paylaşan herkese Orijinal Yoga Sistemi çalışması HEDİYEmizdir.

Sevgilerimle…

Hediye çalışma için bizi arayın…

Yoga Academy Denizli – 0505 445 2337 – 0 505 629 0526

Yazan: Zeki GÜVEN – Yoga Antrenörü

Yayınlama: 27.02.2020
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Tuba dedi ki:

  Hediye Çalışma için tşkrler