Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türk Mutfağı Haftasında Mesir ve Sultani üzüm damgası

MANİSA’NIN DÜNYACA ÜNLÜ ÇEKİRDEKSİZ SULTANİYE ÜZÜMÜ VE MESİR MACUNU BAŞTA OLMAK ÜZERE FARKLI LEZZETLERİ BİR ARAYA GETİREN MANİSALI ŞEFLER HAZIRLADIKLARI SUNUMLARLA KATILIMCILARA LEZZET ŞÖLENİ YAŞATTI.

MANİSA'NIN DÜNYACA ÜNLÜ ÇEKİRDEKSİZ

Manisa’nın dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sultaniye Üzümü ve Mesir Macunu başta olmak üzere farklı lezzetleri bir araya getiren Manisalı şefler hazırladıkları sunumlarla katılımcılara lezzet şöleni yaşattı.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa’da, ’Coğrafi İşaretli Ürünlerle Manisa Mutfağından Yenilikçi Lezzetler’ sunumu yapıldı. Başta dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sultaniye Üzümü ve Mesir Macunu başta olmak üzere farklı lezzetleri bir araya getiren Manisalı şefler hazırladıkları sunumlarla katılımcılara lezzet şöleni yaşatırken, hem şeflere hem de sunum yapan öğrencilere sertifika takdim edildi.

Program hakkında bilgi veren Manisa Gastronomi Derneği Başkanı Gizem Tarım, “Bu sene programımızda üzümü ön plana çıkarmak istedik. Manisa Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü başkanlığında Manisa Ticaret Borsası sponsorluğunda Gastronomi Derneği olarak bu programı hazırladık. Amacımız üzümü, asma yaprağını, tescilli ürünlerimizi ön plana çıkarmaktı. Bundan dolayı ürünlerimizi de ona göre hazırladık. Manisa Bağcılık Araştırma Merkezinin üzüm şırası, üzüm şerbeti, koruk suyu, üzüm çekirdeği, üzüm pekmezi ve Ticaret Borsamızın tescilli üzümü ile başladık. Manisa’nın yine tescilli bir ürünü olan taban simidinin yapıldığı nohut mayasıyla üzümlü bir ekmek yaptırdık. Farklı bir lezzet oldu. Sadece otlarımızı sezonu bitirdiğimiz için kullanamadık. Asma yaprağında farklı yemekler ortaya çıktı. Koruk suyu ile pişen ve soslanan yemeklerimiz oldukça lezzetli oldu” dedi.

Yapılan sunumun ardından Manisa Vali Yardımcısı Erhan Günay ve Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak tarafından hem şeflere hem de sunum yapan öğrencilere sertifika takdim edildi.