Yenilenme Zamanı

            Merhaba,

            Yenilenmek deyince aklınıza eskiyi at yeniyi al gelebilir. Asıl yenilenme mevcut durumu koruyup geliştirmektir. Yaşamımız içinde hatalarımız ve yanlışlıklarımız olmuştur. Bunlar bizim değerlerimizdir. Bunları korumak demek, hatalarımızdan bir pay çıkartarak kendimizi yeni bir duruma güncellemektir. Ama bazen hatalarımızın farkında olmayıp aynı hataları yapmaya da devam ederiz. Peki bunların nasıl farkına varacağız ve nasıl yenileneceğiz?

            Yenilenmek için bir gün veya dönüm noktası ararız. Diyete başlamak için Pazartesi’yi beklemek, mutluluk için doğum günleri, sevgimizi sorgulamak için evlilik yıldönümleri veya yaşamı yenilemek için yılbaşını. Başlangıçlar çok önemlidir. Hatta şöyle bir söz de var. ‘’Başlamak, bitirmenin yarısıdır’’ diye. Biz istesek de istemesek de yaşamımız devam ediyor ve bu bedenin bir ömrü  var. O zaman hiç vakit kaybetmeden ve bir dönüm noktasını beklemeden hemen, şimdi yenilenme zamanı. Her konuda olduğu gibi bunda da farkındalık önemli. Konuya şuradan başlayalım.

Yenilik enerjidir. Yaşam sürekli kendini yeniler. Hiç kimse aynı tarihte ve saatte tekrar güne başlamaz, güneş her gün aynı yerden doğmaz. Yani doğa, tabiat veya dünya her zaman kendini yeniler. Bebeklerin ve çocukların yaşamını izleyin. Onlar için her şey yenidir. Ve onlar yeni olan her şeyi keşfetmek için bitmek tükenmek bilmez bir enerjiye sahiptir. Aslında sadece çocuklar değil, biz yetişkinlerde yeni bir şey için heyecanlanır ve tarifsiz bir enerjiyle dolarız. Yeni biri ile tanışmak, yeni bir yer keşfetmek, yeni bir iş veya yeni bir ev, araba. Bazen bu yenilik yeni bir fikirdir. Bizi heyecanlandırır ve mutlu eder.

            Yenilenme aslında bir değişimdir. Değişimin bittiği yerde ölüm başlar. Daha yaşamak istediğimiz bir çok şey var. Hadi o zaman değişime ve yenilenmeye başlıyoruz. İnsanlar 4 ana temelde değişimleri ve yenilikleri yaşar. Fiziksel, Zihinsel, Ruhsal ve Toplumsal olarak. Şimdi bu boyutlarda kendimizi nasıl yenileyebiliriz?

            Fiziksel Yenilenme: Bedenin sağlıklı olmasıdır. Bunun için beslenme ve spor çok iyi gelir. Fiziksel yenilenmede en çok karşılaştığımız durum kilo fazlalıklarıdır. Sürekli koşturmalı bir yaşam içinde beslenmemize yeterli özeni göstermiyoruz. Yani çok acıkıyor ve ne bulursak onu yiyoruz. Bu anlamda beslenmedeki en önemli durum dengeli besinlerdir. Bedenin ihtiyacı olan besin gruplarından gün içinde tüketmek, paketli ürünlerden kaçmak, doğal ve mümkünse çiğ tüketmek. Bununla birlikte spor çok önemlidir. Benim en büyük tavsiyem yoga olacak. Hareket grupları hem bedeni esnetmekte hem güçlendirmekte hem de enerjinizi arttırmaktadır.

            Zihinsel Yenilenme: Bebeklikten bu güne kadar sürekli yeni bilgiler alıyoruz. Bu bilgiler kalıplara dönüşüp yaşamımızı inşa ediyor. Kalıplar yaşamımızı keskinleştirir ve disipline ederek bizi zorlar. Yaşam kalıplarınızı gözden geçirin. Sizi engelleyen, ilerlemenizi durduran veya sizin mutluluğunuzu  kısıtlayan kalıpları kırın ve yeniliklerle doldurun. Bir dans okuluna gidin, konser izleyin, tiyatro izleyin, Akif Manaf’ın kitaplarından okuyun. Zihinsel kalıplarınız kaybolup anı yaşamayı öğreneceksiniz.

            Ruhsal Yenilenme: Yaşam döngüsüne öyle bir kapılırız ki, kendimizi kaybederiz. Bu yenilenme kişinin özüne ulaşmasıdır. Her kişinin yöntemleri farklı olabilir. En etkili yol yogadır. Böylece kişi negatiflerden uzaklaşıp, pozitiflere yaklaşınca sevgi, huzur ve mutluluk hisseder. Nefes aldıkça güven ve sevgi hissi ile dolup, nefes verdikçe olumsuz his ve düşünceler sizi terk eder.  

            Toplumsal Yenilenme: Bizler toplumsal varlıklarız ve kendimizi toplumla güvende hissederiz. Yukarıda söz ettiğimiz Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal yenilenme ile siz yeni bir insan olacaksınız. Böylece siz yenilenince toplum da yenilenecek. Sizle başlayan bu yenilenme kelebek etkisiyle her yere yayılarak toplumun değişmesini de sağlayacaksınız. Artık ‘’toplum böyle, ben ne yapayım?’’ demeyeceksiniz.

            Sevgili okurlarım, yenilenmek ve değişmek cesaret ister. Bunun için kararlı olma ve kendinize güven çok önemlidir. 2020 yılına çok az kaldı. Yeni yılla birlikte yaşamınızı yeniden keşfedin. Yaşam bir kutlamadır. Geçmişin hesabını yapmayın, yaşadığınız olumlu veya olumsuz tüm duygular sizde mevcut. Geçmişte yaptıklarımı bugün görüyorum, bugün yaptıklarımı yarın göreceğim. O zaman kötü duygu ve düşünceleri tüm benliğimden uzaklaştırıp, yarınımı olumlu his ve düşüncelerle inşa ediyorum. Derin bir nefes alın ve başlayın.

            Yeni yıl size sağlık, huzur, mutluluk ve neşe getirsin. 

Sevgilerimle…

Bu yazıyı okuyup alttaki beğen tuşuna basan herkese 2020 yılında Orijinal Yoga Sistemi ile bir çalışma yeni yıl hediyemizdir. Hediye çalışma için bizi arayın…

Yoga Academy Denizli – 0505 445 2337 – 0 505 629 0526

Yazan: Zeki GÜVEN – Yoga Antrenörü

Yayınlama: 27.12.2019
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Duru dedi ki:

    Süperrrr 👏👏👏👏👏

  2. Evrim Kürklü dedi ki:

    Çok motive edici bir yazı!tesekkurler!