Zeki Güven yazdı: Yalnızlık durum mu duygu mu?

Merhaba,

Geçen gün bir kafede otururken çevremdeki ve dışarıdaki insanlara baktım. Kimi arkadaşlarıyla, kimi sevgilisi veya eşiyle, kimi de tek başınaydı. Sonra tek başına olanların mutsuzluğunu gördüm. Aynı anda birçok kişiyle beraberken bile yalnız olanları gördüm. Bazen çevremizde birçok insan varken bile bulunduğumuz ortamda kendimizi yalnız hissederiz. Bu tanımadığımız bir toplulukta olabilir, çok yakın çevremizde de. Peki yalnızlık nedir? Bir durum mudur yoksa duygu mudur?

Yalnızlık aslında sadece tek başına olmak değildir. Bu bir süreçtir. Zaman içinde diğer insanlardan uzak, kimse yokmuş gibi veya boşluktaymış gibi olma hissidir. Kimse yalnız olmak istemiyor. Çünkü yalnızlık acı veriyor. Günümüzde yalnızlık olgusunun diğer adı depresyondur. Uzun süre yalnız kalan insan, bilişsel değerlendirme yetisini kaybedip olayları gerçekçi bir şekilde yorumlama yeteneğini de kaybeder. Böylece doğrular ve yanlışlar birbirine karışır ve birey işin içinde çıkamaz hale gelir. Artık öyle bir noktaya gelir ki kalabalığın içinde bile kendini yalnız hisseder. Peki insan yalnızlık hissini nereden ve nasıl öğrendi?

Bir bebek annesinin rahminden çıkar çıkmaz yalnızlık hisseder, acı çeker ve ağlar. Onu ağlatan şey yalnızlık acısıdır. Çünkü annesinin sıcacık rahminden ayrılıp soğuk, yabancı ve acımasız bir dünyaya düşmüştür. Sonra bebek çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve ihtiyarlık aşamalarından geçerek her aşamasında acılar yaratan yalnızlıkla yüzleşir. Doğumdan sonra yaşadığı yalnızlık travması hayatı boyunca yakasını bırakmaz. Aslında yalnızlığın bir durum olduğunu görünce ve zekasını uyandırarak varoluşsal anlamını kavrarsa, yalnızlık son derece olumlu ve yararlı olacaktır.

Tekamül yolunda yalnızlık çok önemlidir. İnsanlar dünyevi olaylara o kadar bağlanmıştır ki yalnızlık hissi oluştuğunda paniğe kapılır ve yalnızlıktan korkar. Yalnızlık korkulacak bir şey değildir. İnsan kendisiyle konuşmaktan çekinince ve bunun sağlıksız olduğunu düşününce korkuyla beraber yalnızlık hisseder. Aslında sen bu dünyaya gelmeden önce de yalnızdın. Ruh yalnızdır ve mükemmeldir. Asıl yalnızlık beklentilerin karşılanmamasıdır. Eğer kişi verdiği sevginin bile karşılığını bekliyorsa fakirleşecektir. Ruhi özünüzdeki sevgi tüm beklentilerinizi yakıp kül eder. Böylece zenginler zengini olursunuz. Zenginlik almak değil, vermektir. Vermek en büyük güçtür. Siz sevginizi esirgemeden ve koşulsuzca verince ruhi özünüz parlayacak, hem mutlu hem de yalnızlığı hissetmeyeceksiniz. Bu dünyasal yalnızlık aşılınca ve varoluşsal yalnızlık gerçekleşince birey bağımsız ve özgür hale gelir.

Bu yazıyı okuduktan sonra hemen birine sevginizi gönderin. Yöntem ve metodu siz biliyorsunuz.

Sevgilerimle…

Ayrıca Orijinal Yoga Sistemi ücretsiz tanıtım çalışması için:

Yoga Academy Denizli – 0505 445 2337 – 0 505 629 0526

Yazan: Zeki GÜVEN – Yoga Antrenörü

Yayınlama: 01.11.2019
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Ruhsar Alaca dedi ki:

    Zeki Hocam yalnızlık bu kadar mı doğru tanımlanabilir?Her yazınızı başından sonuna kadar yaşayarak hissederek büyük bir zevkle okuyorum. Yüreginize ve kaleminize saglık…